O NAS

logo z dobrym skladem o nas

Z DOBRYM SKŁADEM, to baza produktów spożywczych, kosmetyków oraz domowych środków czystości, którym warto zaufać.

Współczesny rynek oferuje nam wiele możliwości, dlatego wybierajmy świadomie to, co najlepsze.

Wspierajmy producentów, którzy dbają o wysoką jakość swoich wyrobów – składniki najlepszej jakości, prosty i dobry skład bez zbędnych dodatków.

Aby poznać nasze kryteria wyboru dla produktów z dobrym składem, przejdź na sam koniec artykułu.

Przepisy i wymogi prawne, a substancje budzące wątpliwości konsumentów

Warto zaznaczyć na samym początku, że zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami dotyczącym żywności oraz kosmetyków w ich składzie nie mogą znajdować się składniki uznane za niebezpieczne dla zdrowia. Wszystkie substancje zakazane znajdują się w załącznikach do stosownych rozporządzeń.

Pomimo tego, wielu specjalistów różnych dziedzin spiera się, czy rzeczywiście substancje dodatkowe stosowane w przemyśle spożywczym i kosmetycznym są bez wpływu dla naszych organizmów. Część substancji wchodzących w skład jedzenia i kosmetyków dostępnych na polskim rynku jest bowiem zakazana w innych krajach lub w trakcie wycofywania. Dodatkowo nad częścią z nich trwają badania mające ustalić ich możliwy negatywny wpływ na zdrowie lub po prostu charakteryzują się wysokimi właściwościami drażniącymi lub alergizującymi.

Listę substancji dodatkowych, które zgodnie z prawem można dodawać do żywności znajdziecie w załącznikach do Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 22 listopada 2010 r. w sprawie dozwolonych substancji dodatkowych:

http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20102321525/O/D20101525.pdf

W załącznikach do tego rozporządzenia znajdziecie wykazy substancji dodatkowych dozwolonych w żywności, substancji dodatkowych do stosowania wyłącznie z ograniczeniami, substancji słodzących, barwników, substancji dodatkowych dozwolonych w żywności dla dzieci i niemowląt oraz innych substancji.

Listę substancji zakazanych, substacji dozwolonych wyłącznie z ograniczeniami oraz dozwolonymi do użytku w kosmetykach znajdziecie w załącznikach do Ustawy z dnia 4 października 2018 r. o produktach kosmetycznych:

http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20180002227/O/D20182227.pdf

Ustawa weszła w życie z dniem 1.01.2019r. i na ten moment nie udostępniono jeszcze nowych rozporządzeń, a poprzednio obowiązujące zostały uchylone z dniem wejścia nowej ustawy. Warto jednak zapoznać się z ich treścią.

Rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie list substancji niedozwolonych lub dozwolonych z ograniczeniami do stosowania w kosmetykach oraz znaków graficznych umieszczanych na opakowaniach kosmetyków

http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20050720642/O/D20050642.pdf

W załącznikach do rozporządzenia znajduje się m.in. lista substancji niedozwolonych w kosmetykach, lista substancji do stosowania wyłącznie z ograniczeniami, lista dozwolonych barwników, lista substancji konserwujących, lista substancji promieniochronnych dozwolonych do stosowania w kosmetykach.

Certyfikaty dla żywności i kosmetyków, co oznaczają dla kupującego?

W polskich ustawach nie znajdziemy definicji kosmetyków czy żywności naturalnej, organicznej, ekologicznej, czy wegańskiej. Dla klasyfikacji tych produktów stosuje się dyrektywy unijne lub wymogi organizacji, które zajmują się certyfikowaniem produktów naturalnych, organicznych, ekologicznych i wegańskich.

To dzięki tym certyfikatom możemy potwierdzić naturalność czy ekologiczność danego produktu. Sama analiza składu nie zawsze do tego wystarczy. Trzeba jednak pamiętać, że każda z tych organizacji ma własne wymogi dotyczące np. dozwolonych substancji dodatkowych, procesu produkcji, czy opakowania produktów.

W krajach UE gwarancją jakości dla żywności ekologicznej, bio i organicznej jest zielony listek z kodem państwa, wyróżnikiem statusu rolniczego (EKO, BIO, ORG) oraz numerem jednostki certyfikującej.

Źródło: www.biocert.pl

Do najbardziej rozpoznawalnych i cenionych certyfikatów dla kosmetyków naturalnych i organicznych należą:

  • ECOCERT (międzynarodowe, niezależne stowarzyszenie)
  • COSMOS (zharmonizowane wytyczne kilku organizacji certyfikujących kosmetyki)
Źródło: www.ecocert.com

Lista substancji dodatkowych, które można stosować w kosmetykach naturalnych i organicznych:

WYMOGI COSMOS: https://cosmosstandard.files.wordpress.com/2018/08/cosmos-standard-v3-0.pdf

WYMOGI ECOCERT: http://www.ecocert.com/sites/default/files/u3/Natural-and-Organic-Cosmetic-Ecocert-Greenlife-standard-2012-with-TS_1.pdf

Najpopularniejszymi certyfikatami dla produktów wegańskich są:
  • znak jakości Vegan przyznawany przez Vegan Society
  • znak jakości V-Label przyznawany przez European Vegetarian Union (przyznają certyfikat VEGAN lub VEGETARIAN)
Źródło: www.ekologia.pl
Źródło: www.v-label.eu

Z dobrym składem, czyli jakie?

Wszystkie produkty w umieszczone w bazie spełniają nasze kryteria ustalone dla danej kategorii. Wybieramy produkty z jak najprostszym składem, bez zbędnych substancji dodatkowych oraz tych, które budzą wątpliwości wpółczesnych konsumentów. Kliknij, aby przeczytać:

Kosmetyki z dobrym składem, czyli jakie? KRYTERIA

Jedzenie z dobrym składem, czyli jakie? KRYTERIA

Chemia domowa z dobrym składem, czyli jaka? KRYTERIA

Pamiętaj, że skład danego produktu w każdej chwili może zostać zmieniony przez jego producenta, dlatego zawsze czytaj etykiety przed zakupem!